Gå till innehåll Hoppa till snabblänkar Gå till nyhetsarkiv Gå till Om webbplatsen Gå till söksida Gå till kontaktsida

Vatten och avlopp

För att säkerställa en god bebyggd miljö krävs att det finns tillgång till dricksvatten av tillräcklig mängd och av god kvalitet, samt att avloppsvatten omhändertas på ett miljö- och hälsomässigt godtagbart sätt.

Norrtälje kommun har stora utmaningar vad gäller vatten- och avloppsförsörjning. Det är brist på grundvatten i stora delar av kommunen, särskilt i kustnära områden. Utbyggnad av allmänna VA-anläggningar är kostsamt och har långa ledtider vilket ställer krav på en konsekvent och långsiktig planering.

Den 1 januari 2023 trädde en lagändring i kraft som syftar till att öka transparensen avseende kommunernas VA-planering. Lagstiftningen ställer krav på att utreda möjligheten att ordna enskilda VA-anläggningar innan beslut om utbyggnad av allmän VA-anläggning. Varje kommun ska ha en aktuell vattentjänstplan som visar kommunens långsiktiga planering av hur behovet av allmänna vattentjänster ska tillgodoses och hur de allmänna vattenanläggningarna ska hanteras vid ökad belastning vid skyfall.

Kommunen håller på att ta fram en vattentjänstplan. Norrtälje kommun har också en VA-policy och en VA-plan som anger strategiska vägval, riktlinjer och ställningstaganden i frågor som rör såväl allmänna VA-anläggningar som enskild vatten- och avloppsförsörjning. VA-policyn är ett viktigt styrdokument och utgångspunkt för den kommunala VA-planen. Översiktsplanens riktlinjer och ställningstaganden om vatten och avlopp utgår från kunskapsunderlag till vattentjänstplanen samt kommunens VA-policy och VA-plan.

Riktlinjer vatten och avlopp

  • Bygga ut vatten och avlopp i områden med bristfälliga VA-lösningar i linje med kommande vattentjänstplan.
  • Vara öppen för småskaliga enskilda VA-lösningar för att underlätta bostadsbyggande på landsbygden. 
  • Säkerställa tillgång till dricksvatten i tidigt skede av detaljplanering samt i samband med bygglov och förhandsbesked.
  • Utreda behov av reservvatten för den allmänna VA-anläggningen. Eventuellt kan Erken nyttjas som resurs för dricksvattenförsörjningen.
  • Utreda behov av förnyelse av ledningsnätet för dricksvatten och spillvatten.
  • Säkerställa tillräckliga ytor för rening och fördröjning av dagvatten. Prioritera lokalt omhändertagande av dagvatten.
  • Utgå från ett ekosystemperspektiv där dagvattenytor ges många funktioner.
  • Hantera bristfälliga system för dagvatten i befintliga bebyggda miljöer.
  • Bygga ut Lindholmens reningsverk.
  • Beakta lämpliga skyddsavstånd till avloppsreningsverk och pumpstationer.
Senast ändrad: 2025-01-14
Mina jämförelser (0 st)